Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
23.03.2023

Kurban Kurulu Toplantısı ve Zekat Toplantısı

Kurban bayramında ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun bir şekilde bizzat kesmelerine veya vekalet yoluyla kestirmelerine yardımcı olmak ve kurban kesilecek yerleri belirlemek için gerekli usul ve esasları düzenleyen ve her yıl Resmi Gazete'de yayımlanan Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ çalışmaları kapsamında Bakanlıklararası Kurban Hizmetleri Kurulu Toplantısı, Diyanet İşleri Başkanlığında Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İŞLİYEN'in başkanlığında gerçekleştirildi.

2022 yılı kurban hizmetlerinin değerlendirilmesiyle başlayan toplantı, 2023 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ'in vaktinde yayımlanabilmesi için değişiklik tekliflerinin görüşülmesiyle devam etti. Toplantıya Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ile Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri de katıldı.

 

Ayrıca Başkanlığımızca zekat ibadetinin bilinirliğinin artırılması ve halkımızın zekatlarının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması amacıyla 2023 yılı Ramazan ayı içerisinde yapılacak olan “Ramazan ve Zekat İyilik Buluşmaları" kapsamında il müftü yardımcıları ile il/ilçe zekat koordinatörlerinin katıldığı çevrim içi bir istişare toplantısı gerçekleştirildi.