Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
25.05.2023

ADRB Personeline Yönelik Çevrim İçi Konferans Gerçekleştirildi

Ülkemiz genelindeki 477 aile ve dini rehberlik büromuzda görev yapan çeşitli kademelerdeki 4464 personelimize yönelik aylık konferanslar dizisinin Mayıs ayı programı "Kur’an Kıssalarından Günümüz Ailesine" temasıyla 25 Mayıs 2023 tarihinde çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı tarafından her ay düzenli olarak yapılan bu konferanslar dizisinin mayıs ayı konuğu Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi KARSLI idi.

Aile ve Dini Rehberlik Dairesi Başkanı Dr. Elif ARSLAN'ın açılış konuşması ve takdimlerinden sonra başlayan programda Prof. Dr. İbrahim Hilmi KARSLI aileye dair ayetlerin günümüze verdiği mesajlar üzerinden konferansını gerçekleştirdi.

“Kur’an’da anlatılan peygamber kıssalarından onların bu dünyada huzuru, ahirette de kurtuluşu sağlamak için Allah tarafından insanlara gönderildiğini anlıyoruz.” diyen Karslı, Peygamber ailelerinden alacağımız dersler olduğunu belirtti.  Ailenin kuruluşundan özel hayatın korunmasına ve mahremiyete, çocukların terbiyesinden karı-koca iletişimine değin ailevi konuları Kur’an’dan ayetlerle anlattı. Rum Suresi 21. ayetinde geçen meveddet ve rahmet kelimeleri üzerinde de duran Karslı, Allah’ın vedud ve rahim sıfatlarının ailede tecelli ettiğini, dolayısıyla Allah’ın mahlukata karşı olan şefkat ve rahmetinin merkezinin de yine aile olduğunu, ailenin merkezinde ise kadının (annenin) olduğunu belirtti.

Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı: Hz. Ademden Nuh’a (a.s.), Hz. İbrahim’den İmran ailesine (Hz. Meryem ve Hz. İsa’ya) ve bizlere en güzel örnek, rehberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (s.a.s.) kadarki güzide şahsiyetlerden hane-i saadeti kurmanın ve devam ettirmenin formülünü görmekte, hane-i enbiyanın başından geçenleri ibretle  okumaktayız. “dedi.