Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
27.10.2023

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Baba Evde Patron Değil Lider Olmalıdır”

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile Ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığının Kur'an ve sünnet temelinde aile olma bilincini güçlendirmek, ailede hak ve sorumluluklar açısından babanın önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlediği Baba Okulu Seminerleri devam ediyor. 16 Ekim-8 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan seminerlerin dördüncüsü Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlendi. Seminere tüm il ve ilçe müftülüklerinden Aile Ve Dini Rehberlik Büro/Merkez personeli de çevrim içi olarak katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle ülkemiz ve insanlık için huzur ve barış temennisinde bulundu. Kondi “Filistin'de tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan zulüm ve insanlık dramı sebebiyle derin üzüntü duyuyoruz. Müslümanların selameti ve kurtuluşunu Rabbimden niyaz ediyorum." dedi. Baba olmanın getirdiği maddi ve manevi sorumluluklara değinen Kondi baba okulu projesinin tüm yurtta ilgiyle takip edildiğini belirtti.

Dr. Şaban Kondi'nin konuşmasının ardından Prof. Dr. Nevzat Tarhan Çocuğun Kimlik Ve Kişilik Gelişiminde Babanın Rolü konulu konferans verdi.

Sevgi, saygı, tutarlılık gibi faziletlerin çocuğun gıdası olduğunu belirten Tarhan, ebeveyni ile ilişkileri olumlu olan, babası tarafından kabul gören, söyledikleri dinlenen, ciddiye alınan ve onore edilen çocukların sağlıklı bir kimlik ve kişiliğe sahip olarak yetişeceğini vurguladı. Tarhan konuşmasına şöyle devam etti:

“Çocuk kendi hayatının bir anlamı olmasını, büyük ve önemli bir anlamın parçası olmayı ister. Ömrünü neyle ve ne uğruna geçireceğini çoğunlukla babadan öğrenir. Söylediklerimizden çok yaptıklarımızın çocukların hayatında kalıcı olduğunu unutmamalıyız. Baba evde patron değil lider olmalıdır. Lider ise ailesini gütmez, yol gösterir; korkutmaz, istek uyandırır; övgü beklemez, över; sevgi beklemez, sever."

Çocuk yetiştirmede anne baba arasındaki ilişkinin önemine vurgu yapan Tarhan, “Bir babanın çocuğuna vereceği en güzel hediye, annesini sevmektir." diyerek sunumunu tamamladı.

Konferansın bitiminde Genel Müdür Dr. Şaban Kondi, Nevzat Tarhan'a hediye takdim ederek teşekkür etti.