Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
16.05.2024

6. Aile Forumu İstanbul’da Gerçekleştirildi

Başkanlığımızca her yıl Aile Haftasında, aileyi ilgilendiren önemli hususlarla ilgili farkındalık oluşturmaya yönelik olarak planlanan faaliyetler kapsamında Genel Müdürlüğümüz ve 29 Mayıs Üniversitesi işbirliğiyle 6. Aile Forumu gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri başkanlığı birey ve toplum hayatını derinden sarsan ve tüm dünyanın gündeminde olan savaş ve göçlerin aileye olan etkilerini ortaya koymak amacıyla, 2024 yılı Aile Haftası temasını Savaş, Göç ve Aile olarak belirlemişti.  Bu kapsamda Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı tarafından İstanbul’da 6. Aile Forumu düzenlendi.

29 Mayıs Üniversitesi Konferans salonunda gerçekleştiren forum, ev sahibi Rektör Prof. Dr. Mustafa Sinanoğlu ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen’in selamlama konuşmalarıyla başladı. Forumun açılış konuşmasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş savaş, göç ve aile kavramlarının birbiriyle iç içe olduğunu dile getirdi. İslam’ın cehaletten, karanlıktan, fesattan, hasetten, her türlü kargaşadan uzak, zulümattan kurtulmuş, aydınlığa ulaşmış bir toplum vaat etiğini belirterek, "Savaş ve göç, böyle bir vaadi ortadan kaldıran unsurlardır.” dedi.

Müslümanların her zaman mazlumun yanında, zalimin karşısında yer alması gerektiğini ifade eden Başkan Erbaş, "İslam, inanç, kültür, ırk farklılıklarına rağmen, bir arada yaşayabilmeyi, barış ve huzuru ön gören bir inanç sistemidir. Bu yüzden dünyanın İslam’a çok ihtiyacı var. İslam insanların en zor zamanlarında mazlumlara yetişmiş, katliamı, soykırımı önlemiş ve huzuru getirmiştir." ifadelerini kullandı.

Üç oturumda gerçekleştirilen Forumda alanında uzman konuşmacılar, savaş ve göçün tarihten bugüne aile üzerindeki etkilerini ortaya koydu. Birinci oturumda insanlık tarihini derinden etkileyen savaş ve göçlerin kavramsal çerçevesi üzerinde duruldu. İzleyicilerin dikkatle takip ettiği Forumun ikinci oturumunda “Din ve Medeniyet Tarihinde Savaş ve Göçler”, üçüncü oturumda ise “Savaş ve Göçün Aile Üzerindeki Etkileri” konuşuldu.

Foruma Prof. Dr. Burhan Sayılır, Prof. Dr. Emrah Akbaş, Prof. Dr. Süleyman Turan, Prof. Dr. Emel Topçu, Doç. Dr. Halid Üveysi, Doç. Dr. Ömer Faruk Söylev, Doç. Dr. Esat İpek, Ar. Gör. Doğucan Bayram, Yazar/Mütercim Ayçin Kantoğlu ve A Haber Program Müdürü Emine Kavasoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Filistinli akademisyen Doç. Dr. Halid Üveysi’nin çocukluğunu anlatarak vatan sevgisini dile getirmesi duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Gazzelilerin aslında tüm ümmete emanet edilen Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya sahip çıktıklarını ifade eden Üveysi, Kudüs’te işgalci İsrail’in bayrağının dalgalanmasının Müslümanlar için son derece yaralayıcı olduğunu dile getirdi. Pek çok savaş bölgesinde habercilik yapan Emine Kavasoğlu, Gazze sınırındaki görevi esnasında şahit olduklarını anlattığı konuşmasında, “Ukrayna’da öldürülen çocukların ve kadınların görüntüleri Birleşmiş Milletlerin kontrolünde Rusya’nın yargılanması için dünyaya servis edilirken, Gazze’deki soykırımı çeken basın mensupları bile öldürüldü. Aradaki tek fark bir tarafta sarışın Avrupalı çocukların diğer tarafta esmer Müslüman çocukların olması.” dedi.

Ayçin Kantoğlu “Değişen Savaş Yöntemleri Karşısında Bireysel Ve Toplumsal Tavır” başlıklı konuşmasında, Siyonizm’in neden olduğu küresel tehdit ve dehşet karşısında bireysel tavrın son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, “Boykota ilâ nihaye devam etmek lazım. Çünkü ölen her bir çocuk birer Kâbe'dir, Mescid-i Aksadır, masumdur kutsaldır. Gazze’den başka her yer işgal altında kalmış ve en tehlikeli işgal, fikirlerin, kalplerin, kültürlerin işgalidir. Her birimizin artık ayağa kalkması ve tepkisini göstermesi gerekiyor. Yetişemeyen yetişkin olamaz.” ifadelerini kullandı.

Foruma, Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut, I. Hukuk Müşaviri Selami Açan, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş ile İslam Araştırmaları Merkezi (ÍSAM) Başkanı Prof. Dr. Mürteza Bedir de katıldı.