Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
30.04.2019

4. Aile Forumu “İyilik Ekseninde Aile” Temasıyla Gerçekleştirildi

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığımızca, 2019 yılı Aile Haftası münasebetiyle “İyilik Ekseninde Aile" temalı 4. Aile Forumu düzenlendi.

26 – 27 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul’da Osmanlı Arşivleri Kongre Salonunda düzenlenen 4. Aile Forumunun açılışında Başkanlığımızın ilk defa düzenlediği 1. Ulusal Kısa Film ve Fotoğraf Yarışmasının ödül töreni düzenlendi. Başkanlığımızca; aileden başlayarak toplumda iyiliği yaymak; sevgi, şefkat ve merhamet gibi değerlerimize dair farkındalık oluşturmak, aile içi iletişimin ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek aile bağlarının güçlendirilmesine katkı sağlamak, toplumda iyi aile örneklerini ön plana çıkarmak amacıyla  “Ailemde İyilik Var” teması çerçevesinde ulusal düzeyde bir Kısa Film ve Fotoğraf yarışması düzenlenmişti.

Dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildikten sonra Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş Forumun açış konuşmasında “İki gün boyunca devam edecek olan bu forumun ailelerimizin ebrar vasfını kazanacağı erdemlerle buluşmasına vesile olması temennisinde bulundu." Aile Forumunun dördüncüsünü gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Erbaş, bu yıl bir de ailede ve bütün yeryüzünde iyilik duyarlılığını daha çok gündem etmek ve herkese ulaştırmak amacıyla fotoğraf ve kısa film yarışması düzenlediklerini kaydetti.

​“İyilik Ekseninde Aile" temasıyla gerçekleştirilen 4. Aile Forumunun ilk oturumunda Ailede İyilik/Ma'ruf Kavramı ele alındı. Başkanlığını Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin ALBAYRAK'ın yaptığı birinci oturumda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat SÜLÜN, “Kur'an Perspektifinden Ailede"; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Esra ŞAHYAR, “Sünnette Aile - İyilik İlişkisi" ve Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat TARHAN ise “Psikolojik Bir Nitelik Olarak İyilik" konularında katılımcıları bilgilendirdiler.

 

Forumun ikinci gününde başkanlığını Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye MARTI'nın yaptığı ikinci oturumda ise “Psiko-Sosyal Açıdan Ailede İyilik" konusunda tebliğler sunuldu. İlk olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfit Selim SARUHAN “İyiliğin Felsefi ve Sosyolojik Açıdan Toplumsal Hayata Yansıması"na dair bilgiler verdi. Ardından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet AKIN “Bireyden Aileye, Aileden Topluma İyilik" konusunda katılımcıları bilgilendirmiştir.  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Daire Başkanı Dr. Olgun GÜNDÜZ ise “Aile İçinde İyilik Temelli İletişimi Etkileyen Bir Araç Olarak Teknoloji ve Sosyal Medya" konusunda sunum yaptı.

Forumun son oturumunda ise “Ailede Çatışmayı Önleyecek İyilik Modelleri" ele alındı. Başkanlığını Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide AKBULUT'un yaptığı oturumda ise Halk Sağlığı Uzmanı ve Aile Danışmanı Dr. Semin Güler OĞURTAN “Hak ve Sorumluluklar Dengesinde İyilik ve Aile" konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahset KARSLI “Sosyo-Kültürel Değişimde İyilik ve Aile" ve son olarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Emine KESKİNER ise “Ailede İyilik Eğitimi" konusunda sunumlarını yaptı.


İki gün süren Aile Forumuna 81 il müftülüğünde ailelere manevi danışmalık ve rehberlik hizmetlerini sunan Aile ve Dini Rehberlik Koordinatör ve üyelerinin yanı sıra, İstanbul'da görev yapan çok sayıda din görevlisi büyük ilgi gösterdi.​​